Přehled trhu s nemovitostmi za rok 2018 – 1. čtvrtletí roku 2019

Cena nemovitostí v České republice v tomto období neustále rostla, ale ne tak prudce a rychle. Podle odborníků to byl nejlepší čas pro ziskové prodeje.

Právě v roce 2018 se český realitní trh začal měnit. Předtím ceny rostly o 10% – 15% ročně, ale u kupujících rozpouštědel to nebylo významné. Prudký skok cen byl nahrazen obdobím dočasné stagnace, po které se růst obnovil, ale uvolněnějším tempem.

Jak ukazují statistiky, největší nárůst cen byl zaznamenán v Praze. Je třeba poznamenat, že v jiných městech a regionech republiky byly věci poněkud odlišné. V této situaci, mnozí Pražané mohli dovolit byt pouze v panelového domu.

Co říkají čísla?

Situace na realitním trhu v té době nejlépe ilustrují čísla:

  1. Počet hypotečních úvěrů byl za 3 čtvrtletí 2018 o 10,3% nižší než ve stejném období roku 2017.
  2. Objem peněz vzatých občany na hypotéku se snížil o 8,6 miliardy korun.
  3. Podle statistik katastru nemovitostí klesly tržby o 7%.
  4. Zároveň bylo na podzim 2017 na webu Sreality prodáno 5 600 bytů a na začátku roku 2018 to bylo 6 100 bytů.
  5. V létě 2017 nové budovy v Praze nabídly 4259 bytů a přesně o rok později to bylo 5 411 bytů.

Snížení cen v roce 2018 v 1. čtvrtletí roku 2019 nemovitost nebyla. Závisí na procesech probíhajících v ekonomice země a na jejím stavu. V období ekonomického růstu, s nízkou nezaměstnaností, kdy lidé měli vysoké platy, byli připraveni koupit a dokonce přeplatit, což společnosti přineslo vysoké výnosy. Situace se však trochu změnila a pokud byl objekt opravdu slušný, prodal se kvůli vysoké ceně řádově o řád déle. Tendence spočívá v tom, že s touhou rychle prodat nemovitost musela být cena za ni nastavena poměrně nízko. Pokud byla cena vysoká, trvalo dlouho čekání.

Pokud prodej nebyl naléhavý a vlastník v zásadě mohl majetek užívat pro osobní účely po dobu delší než jeden rok, neměl smysl jej prodávat. A v situaci, kdy byl konkrétní cíl, a majitel věděl, kam utratit výtěžek, bez prodání prodali. Podle odborníků to byl nejlepší čas, protože cena byla na vrcholu. Opravdu, v případě jeho pádu, kdy bude další takový vrchol, nikdo nemohl předvídat.

Odborníci v oblasti nemovitostí varovali před koupí bytu za účelem jeho dalšího prodeje za několik let, protože největší cenový boom prošel, a byla vysoká pravděpodobnost, že za pár let bude jeho prodej pro majitele nevýhodný.

Za dobrý příspěvek byl považován nákup nemovitosti pro její následný pronájem. Jedná se o úspěšnou investici, která přinese zisk více než jeden rok.

Odliv rusky mluvících investorů

Vzhledem k obtížné situaci doma začali rusky mluvící investoři během tohoto období masově opouštět zemi. V tomto ohledu se tok investic z jejich strany snížil a je obtížnější exportovat peníze. Pokud dříve ruští investoři nakoupili 40% nových budov, nyní se toto procento snížilo více než dvakrát.

Přísnější podmínky pro získání hypotéky

Zpřísnění podmínek pro čerpání hypotečního úvěru a vysoké ceny vedly ke snížení kupní síly občanů.

Odliv investorů ze zemí SNS, změna pravidel pro čerpání hypotečních úvěrů, nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou – to vše vede k neustálému zvyšování cen českých nemovitostí.

Líbil se Vám článek? Sdílej!

Vladislav Glinskij

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.


17 prosince 2021

Předpokládaná doba čtení: 2 minutys, 11 sekunds

Články, které by vás mohly zajímat: