Pražské obce a městské čtvrti. Část II

Všichni víme, že Praha je rozdělena na 10 hlavních obvodů (od Prahy 1 po Prahu 10). Ale ve skutečnosti má Praha větší počet administrativních částí, celkem jich je 22. A městské části – 57. Budeme analyzovat každou čtvrť zvlášť, z hlediska kvality bydlení. V tomto díle se podíváme na Prahu 5,6 a 7. O prvních čtyřech městských částech se dozvíte v předchozím díle.

Praha 5

Městská část Praha 5 se skládá z těchto částí: Stodůlky, Jinonice, Třebonice, Řeporyje, Motol, Smíchov, Malá strana, Břevnov a Košíře. Její rozloha je přibližně 27,49 km², čímž je tato městská část po městské části Praha 6 největším obvodem. Okres Praha 5 vykazuje největší možnosti pro další rozvoj. Vzniká zde každoročně velké množství nových sídlišť a obchodních center, což s sebou nese stále větší počet zájemců o ubytování v této lokalitě. V případě pronájmu nemovitosti je průměrná cena za m² 317 Kč, při nákupu nemovitosti je průměrná cena přibližně 104 000 Kč/m². Při rozhodování o výběru čtvrti Prahy 5 byste zpravidla měli zvážit každou část zvlášť; najdete zde jak hlučnější, hustě obydlené části, tak i ty klidnější a odlehlejší. 

Jestliže máte zájem o svižnější životní prostředí, zvažte oblast Smíchova. To je centrální část Prahy 5, kde naleznete spoustu starobylých i moderních budov. Ostatně velké množství domů zde prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. V této lokalitě se nachází velké nákupní centrum Nový Smíchov a potěší vás i dobrá dopravní dostupnost. Střed Smíchova představuje zastávka metra Anděl. A koncem roku 2020 byla zahájena výstavba části bývalého smíchovského nádraží, Smíchov City, dosud největšího rezidenčního projektu v České republice, jehož všechny etapy by měly být dokončeny do roku 2032. Tento projekt bude kombinovat obytné a kancelářské budovy, obchody a rozsáhlou parkovou plochu. 

Hledáte-li klidné místo k bydlení, vezměte v úvahu vzdálenější části Prahy 5, jako jsou Stodůlky, Jinonice a Košíře. Tyto lokality mají dobře rozvinutou infrastrukturu a současně nejsou tak intenzivně zastavěné jako Smíchov. V uvedených částech převažuje novostavba a panelová zástavba. 

Na celém území Prahy 5 se nachází rozsáhlé parky a rekreační oblasti, jakými jsou jsou Prokopské údolí, Přírodní park Košíře-Motol, Santoška, Mrázovka, Husovy sady, Park Sacré Coeur, Kinského zahrada, Park Ladronka. O dopravní dostupnosti obecně není třeba zvlášť uvažovat, neboť je dobře rozvinutá v celé Praze.

Praha 6

Městská část Praha 6 se skládá z částí Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín a Vokovice, Břevnov, Bubeneč, Sedlec a Hradčany. Rozloha je přibližně 41,54 m².  

Největší městskou částí je Praha 6 se svými dvěma mimořádně velkými částmi: areálem letiště a rozsáhlým přírodním parkem Šárka – Lysolaje. Nejhustěji osídlenou částí jsou Dejvice a Hradčany. Celé město spojují dvě hlavní ulice – Střešovická a Evropská, které začínají v Dejvicích a končí na letišti. 

Ceny nájmů v této čtvrti jsou 290 Kč za m² při pronájmu a 101 090 Kč za m² při koupi. 

Leží zde kampus s areály vysokých škol, jako jsou ČVUT, VŠCHT a ČZU.

Rozhodně se vám bude líbit množství zajímavého bydlení, které v Praze 6 naleznete. Vzhledem k rozsáhlým plochám zeleně je tato oblast ideální pro studenty a pro mladé rodiny. Zároveň zde vládne velmi klidný životní styl a stejně jako ve smíchovské části Prahy 5 se zde prolíná starší a novější zástavba s mnoha špičkovými rezidenčními projekty. Část Bubenče je také sídlem řady zahraničních velvyslanectví a v centru dopravní zácpy se dokonce nachází „diplomatická zóna“. Lokalita je krásná i svou historickou architekturou. Podobně jako v jiných částech Prahy je i zde stará zástavba pod dohledem, aby nedošlo k žádným změnám, a tak se řada historických staveb dodnes dobře zachovala.

Praha 7

Městská část Praha 7 se rozprostírá na ploše přibližně 7,14 km². Patří k ní například městské části Holešovice-Bubny, Bubeneč a Troja. Tato městská část je od Prahy 1 oddělena Havlíčkovým mostem a jednou z jejích částí je ostrov Štvanice. 

Uvedená cena za m² při pronájmu je 310 Kč, cena při koupi je 109 543 Kč za m². V této části se nachází spousta kancelářských budov a žije zde mnoho zahraničních a přijíždějících zaměstnanců.   

V lokalitě Prahy 7 nenaleznete mnoho panelových domů, ale pouze cihlovou zástavbu, staré „činžovní“ domy a novostavby, kterých je již poměrně hodně, proto je výběr bydlení široký. Díky své blízkosti k centru, dobře rozvinuté dopravní síti (mnoho tramvajových a autobusových linek, 2 stanice metra a vlakové nádraží pro cesty mimo město) představuje tato lokalita jednu z nejprestižnějších. 

Kromě toho zde naleznete spoustu pestrých restaurací, kaváren, klubů a dalších podniků, dokonce i bitcoinové kavárny. Na území této malé části Prahy se nacházejí i dva oblíbené a krásné pražské parky, Stromovka a Letenská pláň. Stromovka nabízí každoročně otevřený zábavní park Matějská pouť a také krásné nábřežní promenády a zelené plochy. V Letenské pláni najdete proslulý metronom, kde stával Stalinův pomník, a samozřejmě i zoologickou zahradu.

V areálu Prahy 7 se nachází také Výstaviště Holešovice, kde se během roku konají rozmanité výstavy a akce, například lední hokej. Život v Praze 7 je celkově velmi dynamický. A jestliže vás rychlé životní prostředí oslovuje, je to čtvrť, kterou byste měli vyhledávat.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbil se Vám článek? Sdílej!

Vladislav Glinskij

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.


22 března 2023

Předpokládaná doba čtení: 3 minutys, 47 sekunds

Články, které by vás mohly zajímat: