Jak připravit nemovitost na prodej ?

Za prvé stojí za to dát dům do pořádku: vyčistit podlahu, umýt okna a obecně provést generální úklid. Pokud je v bytě nebo domě velké množství nábytku, je lepší jej odstranit, což pomůže vizuálně zvětšit prostor. Osobní věci, fotografie, oblečení, doplňky, suvenýry musí být odstraněny nebo připraveny k přepravě. Nenechávejte nádobí v umyvadle a předměty osobní hygieny v koupelně a na toaletě. Všude by mělo být čisto a uklizeno. Je-li to nutné proveďte některé opravy nemovitosti, hlavním cílem je vytvořit pozitivní dojem na potenciálního kupce. Utratit peníze za hlavní opravy a zahrnout je do ceny prodávané nemovitosti – v 99% případů je myšlenka zbytečná. Stačí dostatek „kosmetiky“, která odstraní zjevné nedostatky a nebude zvedat náklady na objekt.

Připravte si všechny doklady. Čím déle shromažďujete potřebné informace a trávíte čas všemi možnými způsoby, tím je pravděpodobnější, že si klient koupi rozmyslí. Včasná dostupnost veškeré potřebné dokumentace proto výrazně zkrátí dobu prodeje.

Hlavní věci, kterým kupující věnuje pozornost při prohlížení nemovitosti.

První věcí, na kterou kupující věnují pozornost, je zpravidla kvalita oprav prováděných v bytě. I když je tato oprava kosmetická a drobná. Byt, ve kterém byly nedávno vymalovány stěny, vypadá atraktivněji pro kupující. Rovněž kontrolují technický stav zařízení a konstrukci objektu, aby se v budoucnu zabránilo velkým nákladům na jejich obnovu.

Dalším důležitým aspektem, na který se může kupující ptát, jsou sousedé. Koneckonců, bydlení i v tom nejlepším majetku, který se nachází na ideálním místě, se může stát nepohodlným, pokud poblíž bydlí hluční nebo nefunkční sousedé. Potenciální klienti se zajímají také o stav infrastruktury okresu, dostupnost parkovacích míst v blízkosti domu a dostupnost centra.

Jaký je největší vizuální a technický zájem pro kupujícího nemovitosti?

Jak bylo uvedeno výše, jedná se o kvalitu renovace. A za tímto účelem kupující zpravidla přivádí specialisty na kontrolu, kteří hodnotí technický stav objektu. 

Velmi důležitý bod je, zda byl byt přestavěn. Zjistíte to porovnáním technické dokumentace k nemovitosti (technický pas) se stávajícím stavem objektu. Pokud byla přestavba provedena, ale nebude legalizována, kupující posoudí možné důsledky koupě takové nemovitosti. Například při prodeji domu se může přestavba stát překážkou pro kupujícího, aby k jeho koupi použil úvěr.

Co byste tedy měli před prodejem udělat jako první?

• Uklidit nemovitost od nečistot a vizuálně nepříjemných věcí.

• Obnovte nebo opravte interiér.

• Zbavte se osobních věcí a zbytečných dekorací.

• Přidejte světla.

• Připravte dokumentaci.

Je lepší, aby vlastníci nemovitosti během prohlídky na nemovitosti nebyli. To je v zájmu samotných vlastníků, kteří často nemají zkušenosti s vyjednáváním a prakticky se v životě neúčastnili nákupu a prodeje nemovitostí. Vzhledem k tomu, že kupující může být v těchto věcech zručnější, riskuje majitel, že bude souhlasit s méně výhodnými podmínkami prodeje pro sebe a pokusí se s kupujícím komunikovat sám. Proto je nejlepší důvěřovat zkušenému realitnímu agentovi, jehož úkolem na prohlídce je odpovědět na všechny otázky potenciálního kupujícího a dát mu příležitost předložit nabídku zájemci.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbil se Vám článek? Sdílej!

Vladislav Glinskij

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.


22 března 2023

Předpokládaná doba čtení: 2 minutys, 17 sekunds

Články, které by vás mohly zajímat: