Pražské obce a městské čtvrti č.1

Není žádné tajemství, že Praha je rozdělena na 10 městských částí (od Prahy 1 po Prahu 10). Ovšem ne každý ví, že Praha představuje jako celek 22 městských částí. Kdybychom šli do hlubšího uvažování, zjistili bychom, že celkový počet různých správních obvodů a městských částí v Praze je celkem 57. 

V tomto článku vám chceme povědět o každé městské části zvlášť, a to především z hlediska kvality bydlení v jednotlivých městských částech. V současné pasáži se budeme zabývat zejména městskými částmi Praha 1, 2, 3 a 4. Tyto čtvrti jsou centrální oblastí Prahy, a proto se v nich nachází zejména mnoho historických objektů. Mnoho bytových areálů a staveb v těchto čtvrtích často vyžaduje renovaci.

Praha 1

Tuto část asi není třeba příliš představovat. Jedná se o nejstarší městskou část. Patří sem například Staré Město, Josefov, velká část Hradčan, Malé Strany, Nové Město, kousek Holešovic a Vinohrad. 

Městská část Praha 1 disponuje některými z nejznámějších pamětihodností města. Počínaje Václavským náměstím a konče Staroměstským náměstím. Na ulicích je proto třeba očekávat zvýšený provoz, a to jak ze strany místních obyvatel, tak i turistů. Tato lokalita je osídlena převážně starou zástavbou, která vyžaduje co nejvíce rekonstrukcí vnitřních prostor. Týká se to i stavu bytů. Podlahy z tvrdého dřeva hodně vrzají, pokud nejsou udržované, a dřevěná okna jsou na opravu dost nákladná. Právě ta jsou nejdůležitější součástí bytového zařízení, stojí hodně peněz a je třeba je pečlivě udržovat, čehož se častěji nedostává. 

Pár novostaveb se sice najde, většinou ve vnitrobloku, ale jsou velice vzácné a ani ceny v nich vás nepotěší. Jestliže se chystáte koupit nemovitost v této čtvrti, je dobré mít na paměti také rekonstrukční fond starších budov, který se v některých případech může významně podílet na platbách za služby. Poněvadž prakticky jakákoli rekonstrukce v této lokalitě Prahy musí být schválena městskou částí, je to proces poměrně komplikovaný a zdlouhavý a je třeba dodržovat všechna nařízení vydaná obecním úřadem.

Z důvodu vysokého stavebního stáří není ve většině případů technická možnost umístění parkovacího stání a je třeba počítat s tím, že možnosti parkování jsou velmi omezené. Naprostá většina domů tyto možnosti prostě nemá a uličky v této oblasti jsou poměrně úzké a malé, proto je parkování na ulici značně omezené. V zásadě při velkém počtu obyvatel byste raději neměli doufat ve snadnou cestu ven. Anebo si budete muset nejbližší parkoviště pronajmout za cca 5000 Kč měsíčně. 

Ovšem chcete-li vnímat rytmus města a být schopni dostat se kamkoli během chvíle, máte na co se těšit. Střed Prahy je pro svou krásu a historický smysl nenahraditelný. S infrastrukturou problém rozhodně mít nebudete. V samotném centru se nacházejí jedny z nejlepších restaurací, kaváren, nákupních center apod. 

Výborná je i dopravní dostupnost. Tramvajové, autobusové a metro zastávky jsou v podstatě téměř na každém rohu.


Praha 2


Podle mého názoru je to jedna z nejkrásnějších městských částí. Vinohrady, Vyšehrad, Nové Město a malý kousek Nuslí zabírají její značnou plochu. 

Městská část Praha 2 je nádherná svou architektonickou křižovatkou a množstvím porostu a zeleně. Nacházejí se zde nejpopulárnější a zároveň nejstarší pražské parky – Havlíčkovy sady, Riegrovy sady, park Folimanka. V této městské části jsou také parky plné okouzlujících starobylých budov. 

Pokud jde o bydlení, existuje zde určitá shodnost s městskou částí Praha 1. Ovšem nabídka novostaveb je zde naštěstí mnohem větší. Developerské společnosti zde vybudovaly spoustu nových projektů, které si na trhu bydlení získaly popularitu. 

Cena je také oproti Praze 1 výhodnější. Z těchto důvodů je i situace s parkovacími místy daleko jednodušší a existuje zde více možností zaparkovat na volné ulici nebo si pronajmout parkoviště. 

Pokud jde o infrastrukturu, je městská část Praha 2 známá svým obrovským počtem kaváren. Tato městská čtvrť se může pyšnit množstvím populárních podniků, které přitahují návštěvníky i z jiných oblastí města. Jediným problémem je, že pokud si zvolíte bydlení ve vzdálenější části Vinohrad, pravděpodobně vám bude trvat dobrých 8 minut cesty na nejbližší tramvajovou zastávku, ale to vám bydlení v této městské části zřejmě nijak neztíží. 

Velký počet zahraničních rezidentů bydlí právě v této městské čtvrti, a to se projevuje i na atmosféře Prahy 2 a její vstřícnosti vůči nově přicházejícím obyvatelům. Vinohrady si rozhodně nelze poplést. 


Praha 3

Tuto část Prahy reprezentuje především městská část Žižkov, ale také Vinohrad, Vysočan, Strašnic. V této lokalitě je obrovská rozmanitost bydlení a jedna část téže Žižkovy se liší od druhé. V jedné části najdete staré, neudržované domy, téměř v havarijním stavu, v druhé části krásné, známé novostavby. Praha 3 má stále mnoho před sebou a mnoho možností rozvoje. Lze ji proto považovat za poměrně perspektivní oblast, a to i díky blízkosti centra města. 

V této oblasti najdete také parky, například Parukářka, Vítkov se sochou Jana Žižky, po němž byla oblast pojmenována. 

Již nyní se mohou vyskytnout problémy s infrastrukturou. Stanic metra už není mnoho a mezery mezi nimi jsou poměrně značné, tramvajových stanic také není mnoho, většinou jsou na hlavních tazích a autobusová doprava někdy není nejrychlejší a nejpohodlnější kvůli vícenásobným přestupům. 

Je důležité vybírat si ubytování zodpovědně, abyste nebrali ohled na okolí. Některé domy v Praze 3 nabízejí vzhledem ke svému havarijnímu stavu nekvalitní ubytování, což nemusí být obyvatelům zrovna příjemné.

Praha 4

Městská čtvrť Praha 4 je největší městskou oblastí, kterou tvoří například Braník, Hodkovičky, Krč, Lhotka, Podolí, většina Michle, Nuslí a malá část Záběhlic, Vinohrad. Celková velikost území je 24 km2, například Praha 1 zabírá 5,5 km2. O této části města se dá jednat samostatně. Situace v oblasti infrastruktury a bydlení je velmi rozdílná. 

Z obecného hlediska se jedná o velkou rezidenční lokalitu. Naleznete zde také oblasti, ve kterých se nachází většina soukromých domů. A právě zde se setkáváme s termíny jako „Řádové domky“ nebo „Rodiné domky“. 

Území je zejména díky své rozloze hojně osázeno zelení. Ovšem nikoli s nejlepší infrastrukturou. Velká vzdálenost mezi některými prodejnami a velice centralizované rekreační komplexy. Stojí za to být připravený na to, že autobusy zde mohou být hlavním dopravním spojením. A hlavním směrem je metro „C“. Parkování by však nemělo být vůbec problémem. 

Převážnou část obyvatel tvoří místní obyvatelé a zahraničních obyvatel je zde velmi málo. Chcete-li žít klidný život ve městě, mohla by vám Praha 4 dobře vyhovovat. Za zvážení také stojí, že se v této části města nachází málo nové výstavby, převážně převažují panelové domy postavené v 60. letech. Tyto budovy však bohužel nejsou zrovna vysoce kvalitní.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbil se Vám článek? Sdílej!

Vladislav Glinskij

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.


22 března 2023

Předpokládaná doba čtení: 4 minutys, 54 sekunds

Články, které by vás mohly zajímat: