Na co byste měli dávat pozor při prohlídce bytu?

První věcí, na kterou se musíte při prohlížení bytu zeptat, je typ nemovitosti (typ vlastnictví). A pokud byt patří družstvu, může mít nájemník problémy s obnovováním povolení k pobytu. V tomto typu vlastnictví patří dům asi tuctu vlastníků, nakonec budete potřebovat podpis správce pro potvrzení pobytu, který dokládáte na MV ČR, nebo Policii ČR. Opravdu tímto chcete projít?⠀

Ujistěte se, zda majitel v blízké budoucnosti nehodlá prodat nemovitost nebo tam bude provádět opravy. Je zřejmé, že přítomnost takových okolností není pro dlouhodobý pronájem vhodná. Zeptejte se na skutečné rozměry bytu a porovnejte s informacemi z inzerátu, aby jste místo 2 + 1 náhodou nebydleli v 2 + kk.

Je důležité zjistit, kdo žije v sousedství. Kromě toho stojí za to objasnit výši zálohy (kauce) a postup placení účtů za byt. Zeptejte se, jaký podíl na nájemném pochází z poplatků.

Je důležité vyjasnit si poskytovatele internetu a komu je smlouva o dodávce elektřiny registrována. Někteří pronajímatelé se rozhodnou přepsat poplatky na své současné nájemce, aby se vyhnuli dluhu.

Důležité jsou také informace o typu vytápění v domě. Vytápění kotlem je běžné v historických budovách. A pokud je kotel napájen elektřinou, připravte se na platit velkou částku za topnou sezónu.⠀

Zkontrolujte veškeré potrubí, zda na radiátorech a trubkách není rez, zda nedochází k úniku z kohoutků. Zkontrolujte funkčnost domácích spotřebičů, provozuschopnost zásuvek a neporušenost nábytku. Při podpisu smlouvy nezapomeňte na převod nemovitostí.

Zkontrolujte balkon a skříňky. Ujistěte se, že si hostitelé nespletli pronajatý byt se skladem. Zeptejte se, zda mohou vyjmout část nábytku, který neplánujete používat. Nikdy se neváhejte zeptat majitele domu na jakékoli dotazy, které vás zajímají.

Věnujte zvláštní pozornost oblasti, kde se byt nachází. Je tam dobře zavedená infrastruktura? Jsou poblíž supermarkety, kavárny, pobočka vaší banky, jak daleko je pošta?

Ohodnoťte svůj celkový dojem z majitele bytu, samotného domu a celé oblasti. Udělejte si čas a udělejte informované rozhodnutí o pronájmu. A řekněte nám, co byste do tohoto seznamu přidali?

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbil se Vám článek? Sdílej!

Vladislav Glinskij

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.


22 března 2023

Předpokládaná doba čtení: 1 minuty, 28 sekunds

Články, které by vás mohly zajímat: