Analýza trhu s nemovitostmi pro rok 2020

Od začátku roku 2020 je realitní trh v recesi. Pandemie coronaviru přinutila situaci, aby se změnila ne ve prospěch rostoucích cen.


V této době se lidé bojí ztráty zaměstnání a mnoho z nich ho již ztratilo. Většina podniků se snaží přežít. V takové situaci není hypotéka tím nejlepším řešením.

Na jedné straně se developeři snaží udržet ceny stejné , protože neexistuje žádná jiná cesta ven, jinak budou projekty nerentabilní. Náklady na výstavbu byly sjednány před pandemií a byli v nich zohledněny náklady na prodej, půjčky a peníze investorů. Jak dlouho se však budou moci udržet ceny na úrovni, která byla před pandemií, zůstává neznámé. Stát se snaží podporovat trh zrušením 4% daně z nákupu sekundárního bydlení.

Na druhé straně se kvůli poklesu cen nájemného mnoho majitelů, kteří si koupili bydlení za účelem investice, rozhodlo o jeho prodeji, protože je velice nevýhodné ho pronajímat za mnohem nižší cenu.

Na portálu Sreality se od dubna zvýšil počet nabídek na prodej o 900 nemovitostí (z 4100 na 5000). Což je asi 21%.

Výrazně poklesly také investice zvenčí, tj. nákup bytů investory ze zahraničí. V jiných zemích je situace s pandemií také kritická, proto je docela riskantní kupovat nemovitosti v zahraničí. Mnozí čekají na pokles cen.

Důležitým faktorem je také velký počet nových rozvojových projektů, které probíhají a jejich počet bude nadále růst. V roce 2019 bylo vydáno o 24,3 % více stavebních povolení než v roce 2018.

Výsledky stavebnictví za jedenáct měsíců roku 2019, zveřejněné Českým statistickým úřadem (ČSÚ), ukazují, že v tomto období byla v Praze zahájena výstavba 4 969 bytů v nových bytových domech. Celkem bylo v loňském roce uvedeno do provozu více než 5 000 bytů, což je dvakrát více než v roce 2018. Navíc jde o největší počet zahájených stavebních projektů v Praze od roku 2008.

Mapa Prahy ukazující zahájené byty v bytových domech
Bytová výstavba v České republice - byty zahájené

Jedním z důležitých faktorů snižujících ceny nájemného je odchod zahraničních zaměstnanců, pracovníků a studentů. Což také vede ke zvýšení nabídek na pronájem bytů. A pokud ceny nájemného klesnou, klesne také prodejní cena.Snížení nepřiměřeně vysokých cen bytů
Mezi objekty, které mají nepřiměřeně vysoké ceny, patří byty umístěné v neatraktivních i docela atraktivních lokalitách. Prakticky neexistují žádní lidé, kteří se zajímají o nemovitosti a jsou připraveni zaplatit jakoukoli cenu kvůli koronaviru a související krizi.

Tímto v mnoha lokalitách vysoké ceny jako 120 tisíc korun za metr čtvereční zůstanou v minulosti. Podle odborníků klesnou v malých obydlených částech Prahy pod 100 000 korun. Průměrná cena bude 80 až 95 000 korun na metr čtvereční.

Tato situace je výhodná pro ty, kteří chtějí mít vlastní bydlení, ale nejsou připraveni platit velké částky. Poptávka po malých bytech by se tedy neměla výrazně snižovat, protože tito lidé zváží především nákup malých bytů.Závěr
Ceny nemovitostí jsou více méně závislé na nabídce a poptávce na trhu. Poptávka je zase určena třemi hlavními faktory: počet obyvatel, průměrné mzdy a dostupnost hypotečních úvěrů. V České republice ceny nemovitostí v průběhu let rostly dvakrát rychleji než ve zbytku EU (ročně o 8-9 %). V Praze ceny rostly rychleji než v jakékoliv evropské metropoli (v roce 2016 o 22 %). To však neznamená, že české byty jsou nejdražší (pařížské stojí 4krát více). Ale v současné situaci se zdá, že kvůli pandemii je pokles cen nemovitostí nevyhnutelný.

Hlavní město má problém s nedostatkem bydlení. Nyní je v Praze nedostatek asi 20 000 bytů. Pokud se současný trend nezmění, bude do 10 let nedostatek až 100 000 bytů. Takže zatímco koronavírová krize nepochybně ovlivní náklady na bydlení v Praze, ceny z dlouhodobého hlediska porostou. Za pět let se mohou zvýšit na ještě vyšší úroveň než před krizí. Počet obyvatel Prahy a lidí, kteří zde najdou práci, bude nepochybně i nadále růst.

Odborníci se domnívají, že v důsledku hospodářského poklesu bude brzy následovat celostátní pokles cen. Realitní trh v Praze je nyní plný prázdných bytů Airbnb. Tato situace však nebude trvat dlouho a ceny začnou opět růst.

Pokud plánujete v blízké budoucnosti prodat byt v Praze, zkuste to udělat co nejdříve, v průběhu roku 2020. Pokud existuje možnost odložit prodej o pět let, je lepší počkat, než ceny bytů v hlavním městě začnou opět růst.

Líbil se Vám článek? Sdílej!

Vladislav Glinskij

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.


17 prosince 2021

Předpokládaná doba čtení: 2 minutys, 57 sekunds

Články, které by vás mohly zajímat: